www.furedikepzes.hu www.furedikepzes.hu

Emelőgépkezelő tanfolyam tudnivalók és jelentkezés

Emelőgépkezelő tanfolyam tudnivalók és jelentkezés

Könnyűgépkezelő, nehézgépkezelő, kisgépkezelő, ha ismerősek is ezek a fogalmak, már kevésbé találkozunk velük, ugyanis a hozzájuk tartozó tanfolyamnak, maguknak a gépeknek a besorolása is megváltozott. Segítünk eligazodni az új rendszerben.  Az alábbiakban megnézzük, hogy az emelőgépkezelő tanfolyammal milyen gépekre szerezhetünk jogosultságot. 

Emelőgépkezelő tanfolyam az új rendszerben

A fő változás a régi rendszerhez képest az, hogy már nem kell külön OKJ-s képzést végezni ahhoz, hogy nehézgépkezelő vagy könnyűgépkezelő bizonyítványunk lehessen. Ugyanígy az építő- és anyagmozgató gép kezelői külön képzések is megszűntek. Már nem találkozunk ilyen felosztásban ezekkel a gépekkel. 

Az új rendelet életbe lépése előtt külön gépkezelői jogosítvány is kellett egyes gépek esetén. Az új rendszerben a gépkezelői szakképzésen belül lehet emelőgépkezelővé is válni. Több gépcsoportot különböztetünk meg, erről még később szót ejtünk.

Sokat egyszerűsödött tehát maga a képzés, mert nincs már szükség többféle bizonyítványra, jogosítványra. Amire ma szükség van, az a gépkezelő tanfolyam elvégzése.

Kinek kell elvégezni az emelőgépkezelő tanfolyamot?

Az emelőgépkezelő tanfolyamot azoknak szükséges elvégezniük, akik olyan területen kívánnak dolgozni, ahol különböző darukkal, rakodógépekkel, emelőkkel, emelőállványokkal, munkaállványokkal, teherfelvonókkal kell munkát végezni. Például raktárakban, repülőtereken, gyárakban, építkezéseken és még folytathatnánk a sort.

Ha a korábbi rendszerben valaki szerzett már képesítést akár nehézgépkezelőként, akár könnyűgépkezelőként, vagy más jogosítvánnyal rendelkezik, akkor az mentesülhet a jelenlegi képzés bizonyos moduljai alól. Érdemes tehát a jelentkezés előtt ezeket a dokumentumokat összeszedni, azokról a másolatot beküldeni a jelentkezéssel együtt.

Az emelőgépkezelő tanfolyam jelentkezési feltételei

Tekintsük át, mi szükséges ahhoz, hogy valaki jelentkezhessen emelőgépkezelő tanfolyamra! Az illetőnek mindenképpen nagykorúak kell lennie, tehát 18. életévét be kell töltenie, mielőtt jelentkezik. Egészségügyi szempontból alkalmasnak kell lennie arra, hogy ilyen munkakörben dolgozzon majd a későbbiekben. Ez a két kritérium azokra vonatkozik, akiknek semmilyen előzetes képesítésük nincs még ezen a területen.

Akik tejes elméleti mentesítést kapnak, azoknak a fenti kettőhöz hozzájön még  szakirányú OKJ bizonyítvány vagy a régi építőgépkezelő jogosítvány.

Akik részleges mentesítést kapnak a képzés során, azoknak a nagykorúság és egészségügyi alkalmasság mellett 5 évnél nem régebbi bármilyen gépcsoportos vizsgáról szóló igazolás a jogosítványban.

Az emelőgépkezelő tanfolyam menete

A tanfolyamokra általában online tudunk jelentkezni a szükséges adatok és dokumentumok másolatának beküldésével. Ha minden rendben és a tandíjat is befizettük, akkor kezdődik a képzés.

Az emelőgépkezelő tanfolyam elméleti és gyakorlati modulokból áll. A három elméleti modul témája a következő: Az A modulé az általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismeretek, a B modulé az általános üzemeltetési és technológiai ismeretek, a C modul pedig a szakirányú gépspecifikus ismeretek.

Az elméleti képzés része az is, hogy a választott gépcsoportba tartozó gépek gépspecifikus ismereteit is elsajátítsa a tanuló. Nemcsak a gépek felépítése, alkatrészei tartoznak ide, hanem a kezelőszervek is. A gépek biztonságos kezeléséhez mindezek hozzátartoznak.

A képzés gyakorlati részében a munka- és balesetvédelmi ismeretek szerepelnek, valamint a gépkezelési gyakorlat. Ennek végére a tanulóknak önállóan, precízen és balesetmentesen kell tudniuk végezni az anyagmozgatás különböző részfeladatait.

A tanfolyam végére az alábbi ismereteknek kell birtokában lenniük a tanulóknak:

  • az adott, általuk választott gépcsoportba tartozó gépeket szakszerűen, környezettudatosan kell tudniuk használni
  • ismerniük kell a munkájukhoz kapcsolódó jogszabályokat, előírásokat
  • munka-, baleset-, tűz-, és környezetvédelem területén is tájékozottnak kell lenniük a saját munkaterületüket illetően
  • követelmény még az önálló munkavégzés az adott géphez tartozó technológiai és üzemeltetési ismeretek birtokában

Választható gépcsoportok

Az emelőgépkezelő tanfolyam során többféle gépcsoport közül lehet választani. Földmunkagépek; alapozás, közmű és fenntartási gépek; targoncák és szállítógépek; emelő és rakodógépek; útépítő és karbantartó gépek. Ebben az öt csoportban 

Az új rendszerezés szerinti gépcsoportokba tartozó egyes gépek között olykor jó nagy súlykülönbség is lehet. Amit régen könnyű- és nehézgépnek definiáltak, az most egységesen emelőgép kategóriába került. A súlyon kívül a régi besorolásban a méret és az üzemanyag típusa is számított. Az új rendszerben már nem ezek alapján csoportosítjuk a gépeket.

Az emelőgépkezelő tanfolyam utáni vizsga

A képzés végén gépkezelő vizsgát kell tenni, ami szintén elméleti és gyakorlati részből áll. Az elméleti rész szóbeli vizsgát takar, ami 10 percet vesz igénybe. Ennek az időnek a felét felkészüléssel töltheti a vizsgázó. Az előzetesen kiadott kérdéssorból húz a vizsgázó. Megfelelt vagy nem felelt meg minősítést lehet kapni a vizsga végén.

A vizsga gyakorlati részében egy vizsgafeladatot kell sikeresen teljesítenie a vizsgázónak, amit vizsgabizottság értékel. Szintén megfelelt vagy nem megfelelt lehet a minősítés.

Ha a vizsga bármelyik része nem sikerül, akkor a következő alkalommal elég azt megismételni.

KAV-os gyakorlati kiegészítő típusvizsgát tehet az, akinek van nehézgépkezelő vagy könnyűgépkezelő OKJ-s bizonyítványa. A típusvizsga azt jelenti, hogy szóbeli nélkül, elég csak a gyakorlatból levizsgázni. Ha az illetőnek OKJ-s végzettsége uyan nincs, de 5 évnél nem régebbi gépkezelő jogosítványa igen, annak szintén elég gyakorlati kiegészítő vizsgát tenni.

Emelőgépkezelő tanfolyam nálunk!

Válassza a Füredi Képző Kft.-t, ha szeretne egy jó helyen tanulni, szakképzett oktatóktól. 2017 óta foglalkozunk felnőttképzéssel. Otthonról való tanulást is választhatják azok, akik hozzánk jelentkeznek. Ha szeretne élni ezzel a lehetőséggel, akkor azt a jelentkezési lapon jelölni kell. Székhelyünk és irodánk Balatonfüreden található. Képzési és vizsgelyünk Balatonfüreden és Békéscsabán található, de ha elég jelentkező összegyűlik (cégek, nagyvállalatok esetén), akkor az ország bármely területén meg tudjuk oldani a vizsgáztatást és a képzést. A jelentkezéskor ezt is jelezheti felénk. 

Áraink 2025. január 1-től az alábbiak szerint alakulnak:

Ha teljes elméleti mentesítéssel szeretnénk gépkezelő jogosítványt szerezni, akkor az 50.000 Ft képzési díjat és 9000 Ft vizsgadíjat jelent. Ez a gyakorlati kiegészítő vizsga.

Ha részleges mentesítéssel szeretnénk vizsgázni, akkor 70.000 Ft a képzési díj, valamint 17.000 Ft a vizsgadíj.

Ha mentesítés nélkül vizsgáznánk, akkor 100.000 Ft a képzési díj, valamint 33.000 Ft a vizsgadíj. 

Annyi gépcsoportra vizsgázunk le, amennyire szeretnénk, de minden további csoport 70.000 Ft képzési díjat, valamint 17.000 Ft vizsgadíjat tartalmaz. Egyszeri költség még a jogosítvány kiállításának díja, ez  5000 Ft.

Nemcsak egyéni ügyfelekkel dolgozunk, hanem kis- és középvállalkozásokkal is, sőt nagyvállalatokkal is. Az emelőgépkezelő tanfolyamunkra online tud jelentkezni egy űrlap kitöltésével. Eze a személyes adatokon kívül megjelölheti azt is, hogy milyen formában kíván tanulni, milyen végzettséggel rendelkezik. A korábban megszerzett képesítéseket, jogosítványokat igazolni kell az adott dokumentum feltöltésével. JPG vagy PDF formátumban tudja ezeket csatolni a jelentkezési laphoz.

Ha szeretne időben értesülni képzéseinkről, illetve az azokhoz kapcsolódó legfrissebb információkról, akkor iratkozzon fel a hírlevelünkre! Ha felkeltettük érdeklődését, akkor keressen minket bizalommal elérhetőségeink bármelyikén.