www.furedikepzes.hu www.furedikepzes.hu

Kinek kell GKI kártya?

Kinek kell GKI kártya?

A GKI kártya, azaz a Gépjárművezetői Képesítési Igazolvány a hivatásos sofőrök elengedhetetlen alapdokumentuma. E nélkül nem dolgozhatnak személyszállítóként vagy közúti fuvarozóként. Ha van is B kategóriás jogosítványunk, az sajnos nem jó minden járműre. Az alábbiakban megnézzük, hogy mit is takar pontosan a GKI kártya, hogyan lehet megszerezni, és mi a teendő, ha lejárt az érvényessége.

Mit jelent a GKI kártya?

A GKI kártya a Gépjárművezetői Képesítési Igazolvány rövidítése. Egy olyan jogosítvány, ami a személyautónál nagyobb és nehezebb (3,5 tonnát meghaladó) járművek vezetésére jogosít fel akár személyszállításra, akár fuvarozásra szeretnénk használni őket. E nélkül 2014 szeptembere óta nem lehet az előbbi két munkaterületen dolgozni. A GKI kártya tehát teljesen más, mint egy “egyszerű” jogosítvány. 

Akkor kinek kell GKI kártya?

Ha egyszerűen szeretnénk megválaszolni ezt a kérdést, akkor azt mondhatjuk, hogy autóbusz-vezetőknek és tehergépkocsi-vezetőknek kötelező a GKI kártya. Ha pedig egy kicsit árnyaltabban akarunk fogalmazni, akkor a 3,5 tonnát meghaladó járművek vezetéséhez szükséges. 

Minden olyan sofőrnek kell GKI kártya, akik C1, C, D1, D, C1+E, D+E, C+E jogosítványhoz kötött járműveket vezetnek. Nézzük meg kicsit közelebbről, hogy mit jelentenek ezek a betűkombinációk, és az általuk jelzett jogosítványok mire szólnak. 

A legáltalánosabb B kategóriájú jogosítvánnyal 3500 kg-ot nem meghaladó teher- vagy személygépkocsit lehet vezetni a vezetőn kívül 8 ülésig, valamint motort, quadot, pótkocsival ellátott gépkocsit. A B jogosítvány mellé nem szükséges GKI kártya.

A C kategóriájú jogosítvánnyal 3500 kg-nál nagyobb gépkocsit vagy gépkocsi és pótkocsi együttesét lehet vezetni. Kivételt képez az autóbusz és a troli.

A D kategóriájú jogosítvánnyal már autóbusz is vezethető.

A C és a D kategória mellett fentebb láthattuk még az E jelzést is. Ez egy úgynevezett kombinált kategória, önmagában nem lehet megszerezni. Ennek birtokában nehéz pótkocsival ellátott gépkocsit is lehet vezetni.

Hogyan lehet GKI kártyát szerezni?

A GKI kártya megszerzésének feltétele a vezetői engedély (elég a B kategóriás is). Ha ez megvan, akkor lehet szerezni GKI kártyát. Ehhez el kell végezni egy GKI tanfolyamot, a végén pedig sikeres vizsgát kell tenni. A GKI tanfolyamok között van olyan, ami alapképzést nyújt és olyan is, ami továbbképzés. Utóbbi azok számára érhető el, akik 2009. szeptember 09. előtt szereztek teherautó-sofőr jogosítványt, előbbi pedig azok számára kötelező, akik e dátum után kaptak jogosítványt. Ez a dátum a teherautó-sofőrökre vonatkozik, a buszsofőröknél ugyanez a szisztéma, de 2008. szeptember 9-es dátummal.

A GKI tanfolyam végén lévő vizsga két részből áll, elméletből és gyakorlatból. Az elméleti vizsgán egy kérdésre kell helyesen válaszolni, a gyakorlati vizsga pedig egy vészhelyzet biztonságos megoldását kéri a vizsgázótól.

Mi a teendő, ha lejárt a GKI kártya?

Először is, erre nagyon figyelni kell, mert ha valaki lejárt GKI kártyával közlekedik, abból súlyos bírság is lehet. Egy GKI kártya 5 évig érvényes, utána meg kell újítani. Szerencsére ehhez nem kell újra vizsgázni, azonban egy továbbképzésen részt kell venni.

Mivel mind a személyszállítás, mind a közúti fuvarozás felelősségteljes munka, ezért teljesen jogos az, hogy a lejárt GKI kártyával történő munkavégzést büntetik. Egy buszsofőr napi több száz ember biztonságos közlekedéséért felel, de a különböző nagy súlyú áruk fuvarozását is körültekintően kell végezni.

Érdemes a GKI kártya lejárata előtt több héttel elkezdeni a megújítását, mert a továbbképzés elvégzéséhez is idő kell. Ha emiatt esik ki valaki a munkából, az jókora anyagi veszteséggel járhat. A közúti fuvarozás területén általában munkaerőhiány van, ezért egy-egy ember átmeneti kiesése is gondot okozhat. A vizsga nélküli GKI tanfolyam is azért jött létre, hogy megkönnyítse a lejárt kártyák megújítását. Ha egy munkavállaló oda tud figyelni az ilyen határidőkre, idejében intézkedik, akkor az a munkáltató felé is pozitív üzenettel bír.

Mikor nem kell GKI kártya?

Vannak olyan esetek, amikor nem kell GKI kártya. Ilyen az, ha a 3,5 tonnát nem haladja meg a jármű. A B kategóriás jogosítvánnyal vezethető járművekhez sem kell GKI kártya. 

Néhány kivétel akad még:

  • ha a gépjármű nem haladhat többel, mint 45 km/h
  • ha a rendőrség, a tűzoltóság vagy a honvédség a gépjármű üzemeltetője
  • ha épp folyamatban van egy forgalombiztonsági vizsgálat vagy még nem lett forgalomba helyezve a jármű
  • ha katasztrófa helyszínén használják
  • ha oktatnak vagy vizsgáztatnak az adott járművel
  • ha csak személyes célokra használja a sofőr a járművet, nem kereskedelmi célokra

Szerezzen nálunk GKI kártyát vizsga nélkül!

Már fentebb is láthattuk, hogy vizsga nélkül is lehet GKI kártyát szerezni, de csak azoknak, akik egyszer már rendelkeztek vele. Ilyenkor ugyanis nem szükséges az alapképzés, elég a továbbképzés. Egy ilyen képzés nálunk 148 000 Ft abban az esetben ha csak tehergépkocsira vagy csak buszra szeretnénk megszerezni. Ha mindkettőre szeretnénk, az már 168 000 Ft.

A Füredi Képző Ktf.-nél régóta foglalkozunk felnőttek oktatásával több területen is. Bár székhelyünk Balatonfüreden található, előzetes egyeztetés és kellő számú jelentkező esetén az ország bármely pontján tudunk képzést tartani cégeknek, sőt a vizsgáztatást is meg tudjuk oldani. Az úgynevezett “tantermi” oktatás mellett lehetőség van arra is, hogy online formában sajátítsa el az anyag egyes részeit a jelentkező. Ezt az igényt a jelentkezéskor jelezni kell.

A vizsga nélküli GKI tanfolyam is egy elméleti és egy gyakorlati részből áll. Az elméletet otthonról is el lehet sajátítani. Az elmélet része a biztonságos vezetés mibenléte, a különböző előírások és szabályok alkalmazása, valamint egészségügyi ismeretek, szerviz, közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi ismeretek. Az elméleti rész elsajátításánál van egy kis különbség a tantermi és az online tanulás között. Ha valaki online szeretné abszolválni a modulokat, akkor az egyes modulok végén egy kis tesztet kell kitöltenie. Ez nem minősül vizsgának, csupán visszajelzést ad arról, hogy a tanuló megértette az anyagot.

A tanfolyam gyakorlati részében a biztonságos vezetésen kívül olyan vészhelyzetekkel ismerkedhet meg a tanuló, amik sajnos előfordulhatnak a munka során. Vészhelyzeteket lehet szimulálni nemcsak valós tanulópályán, hanem szimulátor segítségével is. A vészhelyzeteken kívül további feladatokat is kell gyakorolnia a tanulónak. 150 percet kell ezekkel a gyakorlatokkal töltenie, ekkor ő maga végzi el őket. A tanfolyam további részében megfigyelheti a tanulótársait, valamint megismerkedhet a gyakorlatok elméleti hátterével. Nagyon fontos, hogy minden eshetőségre felkészülten tudjon reagálni a tanuló a tanfolyam végére.

A jelentkezéstől kezdve a képesítés és a kártya kézhezvételéig folyamatosan segítünk mindenben a nálunk tanulóknak. Online elérhető anyagok, felkészült oktatók várják a hozzánk fordulókat. Ha felkeltettük érdeklődését, keressen minket bizalommal elérhetőségeinken!