www.furedikepzes.hu
www.furedikepzes.huA fakitermelő vállalkozás komoly kihívásokkal és felelősséggel jár, ezért nem szabad félvállról venni. Ugyanakkor, számos lehetőséget is kínál azoknak, akik érdeklődnek az erdőgazdálkodás és a faipar iránt. Mostani cikkünkből kiderülnek a fakitermelő vállalkozás feltételei, valamint a vállalkozás elindításához szükséges lépések. Elmondjuk, hogy kiből válhat hivatásos fakitermelő, és milyen előnyökkel jár ez a szakma. Érdemes végigolvasni!
Mielőtt belemélyedünk, tisztázzunk egy fontos dolgot! Mégpedig azt, hogy pontosan mit is jelent a fakitermelés. A fakitermelés szakágazatba a következő tevékenységek tartoznak:
A fakitermelői vállalkozás indítása tehát olyanok számára ideális választás, akik a felsorolt tevékenységek valamelyikét kívánják végezni. Ha a személyes beállítottságát nézzük, fontos a természet és a fizikai munka iránt érdeklődés, hiszen ezek a feladatok javarészt a szabadban végzett fizikai feladatok. Nézzük meg röviden, hogy kinek ajánljuk a fakitermelő vállalkozás indítását.
A fakitermelő vállalkozás jó ötlet lehet azoknak, akik már dolgoztak az erdőgazdálkodás vagy a faipar területén. Az erdészeti ismeretek és tapasztalatok segítenek magabiztosabban kezelni a fakitermelés kihívásait, beleértve a vágás engedélyezését, a biztonsági előírásokat és a különböző fafajták ismeretét.
A fenntartható erdőgazdálkodás és a környezettudatosság egyre fontosabbá válik manapság, így az fakitermelés kiváló szakma olyanoknak, akik tisztában vannak a természet védelmének fontosságával, és szeretnék hozzájárulni az erdők megóvásához. A szakszerűen végzett fakitermelés elősegíti a természet megóvását.
Ahogy már mondtuk, a fakitermelés fizikai erőnlétet igényel. Ezért elsősorban olyan embereknek ajánljuk, akik szeretik a fizikai kihívásokat, és szívesen végzik a munkájukat a szabadban. Azok, akik élvezik a mozgást, és nem riadnak vissza a nehéz fizikai feladatoktól, nagy örömet lelnek majd ebben a szakmában.
Az első lépés minden esetben az alapos tájékozódás. Most sem árt tisztában lenni azzal, hogy melyek pontosan a fakitermelő vállalkozás feltételei. Ha ugyanis hiányzik egy igazolás, vagy elmulasztunk egy fontos lépést, könnyen kudarcba fulladhat az egész projekt.
A fakitermelő vállalkozás indításához először is szükség van a fakitermelő tanfolyam elvégzésére. Egyrészt azért, mert jogszabály írja elő a képzettség meglétét (itt és itt), másrészt pedig azért, mert kizárólag egy ilyen tanfolyamon lehet elsajátítani azt a tudást, ami a felelős munkavégzéshez kell. FONTOS megjegyezni, hogy a képzettség szakképesítést jelent, szakképesítő bizonyítvánnyal. Tehát a “kisgépkezelői” tanfolyam nem elég. Minden olyan tevékenységhez amelyhez motorfűrész használata szükséges szakképesítő képzés elvégzése a követelmény!
Egy fakitermelő szakembernek ugyanis ismernie kell, és be kell tartania a vonatkozó munkavédelmi, környezetvédelmi, tűz-, és balesetvédelmi előírásokat. Továbbá, fel kell ismernie, és meg kell különböztetnie az erdőben előforduló fafajtákat és cserjefajokat, valamint magabiztosan kell kezelnie amotorfűrészt és a motoros adaptereket. A hatékony és biztonságos fakitermelés lehetetlen a megfelelő szakmai képzettség, valamint a munkához szükséges technikai és biztonsági ismeretek megléte.
Ez azonban önmagában még nem elég. A fakitermelői vállalkozás feltételei közé tartozik még néhány kötelező jogi lépés, mint például az adószám kiváltása, a cégbejegyzés és a különböző állami hatóságoknál történő bejelentkezés. Ezekben a feladatokban nagy segítséget jelent, ha van egy megbízható könyvelőnk, aki jártas ezen a terepen. Egy könyvelő egyébként is jól jön, ugyanis ő tud segíteni a megfelelő adózási gyakorlat kialakításában, a költségek nyomon követésében és a bevételek optimalizálásában.
Itt azonban még nincs vége a feltételek listájának. Szükség van még vágási engedélyre is, amelyet a helyi erdészeti hatóság állít ki. A fakitermelés során gyakran szükséges külön szerződést kötni az erdőtulajdonosokkal vagy az erdészeti hatósággal. Így garantálható, hogy a munkavégzés legális keretek között történik, és minden jogszabály be van tartva a fakitermelés során.
A fakitermeléshez szükséges eszközökről se feledkezzünk meg. Ide tartoznak a láncfűrészek, favágógépek, szállító járművek és védőfelszerelések. Ezek ugyancsak nélkülözhetetlenek a biztonságos és hatékony munkavégzéshez. A megfelelő géppark kiépítése nagy beruházást igényel, de elengedhetetlen a sikeres fakitermelő vállalkozás működéséhez.
Miután teljesítettük a fakitermelő vállalkozás feltételeit, lényegében el is kezdhetjük a munkát. A teljes sikerhez azonban van még pár lépés, amit nem érdemes kihagyni.
A megfelelő képesítés és a szükséges engedélyek megszerzése után (de már közben is lehet) mérjük fel a piacot, és az aktuális igényeket. A fakitermelő vállalkozás csak akkor lesz jövedelmező, ha képesek vagyunk válaszolni a piaci igényekre. Fontos, hogy fokozatosan építsünk ki egy állandó ügyfélkört, ugyanakkor legyünk nyitottak a változtatásra is.
A mai világban nem hanyagolhatjuk el a jó kapcsolatok jelentőségét. Érdemes jó kapcsolatot ápolni az erdőtulajdonosokkal, erdészetekkel és faipari vállalkozásokkal, mert elsősorban ők biztosítják a fakitermelői munkalehetőségeket.
Mint már említettük, a fakitermelő vállalkozás feltételei közé tartozik a fakitermelő szakképesítés megszerzése. Ezt a legegyszerűbben a fakitermelő tanfolyam elvégzésével tehetjük meg. Nálunk, a Füredi Képző Kft.-nél rendszeresen indulnak ilyen képzések.
A jelentkezés meglehetősen egyszerű, mivel csak ki kell tölteni egy jelentkezési lapot, és eljuttatni hozzánk. A tanfolyamra csak olyanok jelentkezhetnek, akik rendelkeznek alapfokú iskolai végzettséggel, és egészségügyi alkalmassági igazolással.
Maga a tanfolyam 320 óra hosszú, ezt azonban le lehet rövidíteni előzetes tudásfelméréssel.
A képzés elméleti része online folyik. A gyakorlat minden esetben személyesen, megfelelő gyakorlóterületen. A kurzus során a résztvevők 4 tanegységgel találkoznak: 1) erdei fa- és cserjeismeret, 2) motorfűrészek és motoros adapterek szerkezete, kezelése és karbantartása, 3) fakitermelési ismeretek és 4) vállalkozási ismeretek. A képzés végén kiállítunk egy tanúsítványt, amely igazolja a tanfolyam elvégzését, és feljogosít a vizsgán való részvételre. A fakitermelő vizsga egy tőlünk független, akkreditált vizsgaközpontban történik.
Aki nálunk végzi a fakitermelő tanfolyamot, a képzés teljes időtartama alatt folyamatos segítséget kap tőlünk. Naprakész információkat nyújtunk az elméleti és a gyakorlati oktatás részleteiről. Az elméleti részt ráadásul már online is el lehet végezni. Ehhez teljes körű hozzáférést biztosítunk az egész tananyaghoz. A gyakorlati órák pedig modern eszközökkel, gyakorlott oktatók irányításával zajlik.
Ha szeretne időben értesülni induló képzéseinkről, iratkozzon fel hírlevél listánkra. Így mindig naprakész információi lesznek!
Láthatjuk, hogy mennyi gonddal jár a fakitermelő vállalkozás elindítása. A kérdés: megéri-e ennyit vesződni vele? A válasz egyértelműen, igen! A fakitermelő vállalkozás indítása olyan előnyökkel jár, amelyek gazdaságilag és környezetileg is előrelépést jelentenek.
A fakitermelés egy meglehetősen jövedelmező vállalkozás lehet, különösen akkor, ha a helyi és regionális igényekre figyelünk. A faanyag iránti kereslet folyamatos, mivel a fa számos iparágban (például bútoriparban, építőiparban, energetikai szektorban) használható.
Továbbá, a megfelelő szakértelemmel végzett fakitermelés egy igencsak környezettudatos tevékenység. A fenntartható erdőgazdálkodás során nemcsak a fák termelése valósul meg, de a természet védelme és megóvása is több figyelmet kap.
Egyéni szemszögből is megéri belevágni a fakitermelő vállalkozásba. Azok számára, akik értékelik a függetlenséget és szeretnek saját döntéseket hozni, a fakitermelés vonzó lehet. A szabadban végzett munka mentális egészségre is jótékony hatással van. A természetben való tartózkodás csökkentheti a stresszt, javítja a hangulatot és növeli az életminőséget.
Vannak bizonyos tevékenységek, melyek nem tartoznak bele a fakitermelő vállalkozás szakterületébe, vagyis nem végezhető a fakitermelő vállalkozás keretein belül. Némelyikhez speciális engedély kell, máshoz pedig külön képzettség.
A következő tevékenységek nem tartoznak a fakitermelő szakágazatba: