www.furedikepzes.hu
www.furedikepzes.huA szakmai irányító képzés teljes megnevezése: Árufuvarozó-vállalkozás szakmai irányítójának képzése. A képzésnek szerves része az Esettanulmány (az egyik tantárgya) és egyben a vizsgáknak is a része.
Az Esettanulmány vizsga – esszé formájában kifejtendő (tehát NEM TESZT!) – a teljes képzés (összes tantárgy) elméleti ismeretanyagaiból összeállított feladatlap. Fuvarfeladatot és hozzá kapcsolódó kérdéseket tartalmaz.
A 2022. május 21-től Magyarország területén belföldi forgalomban 2,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjárművel díj ellenében végzett közúti árutovábbítási tevékenység közúti árutovábbítási engedéllyel végezhető.
A közúti árutovábbítási tevékenységet a vállalkozás székhelye szerint területileg illetékes közlekedési hatóság engedélyezi (Kormányhivatal). Az engedély kiadásának az egyik feltétele a szakmai alkalmasság igazolása, amely megfelelő szakmai irányító alkalmazása útján biztosított. A szakmai irányító a szakmai alkalmasságot a képesítést igazoló bizonyítvánnyal támaszthatja alá.
A szakmai alkalmasságot igazoló bizonyítvány tíz évig érvényes. Tíz év eltelte után csak – a tíz évnél nem régebben kiállított – továbbképzési igazolással együtt érvényes. Tehát a képzést 10 évente újítani kell.
A szakmai irányítói ALAPképzés vizsga 3 fő részből tevődik össze:
A szakmai irányító TOVÁBBképzés vizsga keretében NINCS szóbeli vizsga, csak az A.) és B.) pont szerinti vizsgatárgyakat kell teljesíteni. A továbbképzés a szabályozásban időközben bekövetkezett változásokra fókuszál és az ismeretek felfrissítése a célja.
A 6 vizsgatárgy (szóbeli és/vagy számítógépes)
Igen. Aki első alkalommal szerzi meg ezt a bizonyítványt az a szakmai irányító ALAPképzésen vesz részt. Aki 10 év után ismétli meg a képzést az TOVÁBBképzésen vesz részt. Mind a két képzés – tehát alap és továbbképzés – esetében van Esettanulmány vizsga.
A képzés során a tanulók megismerik a legfontosabb jogszabályokat, megtanulják hol lelhetők fel, és megtanulnak eligazodni köztük. Ehhez nagy segítség a jogszabály gyűjtemény, mely megtalálható a KAV dokumentumtárban és a vizsgán minden vizsgázónak rendelkezésére áll.
A tantárgy tanításának célja, hogy a gyakorló közúti árufuvarozó-vállalkozók megismerjék azokat a közúti közlekedési szolgáltatáshoz kapcsolódó, megváltozott jogszabályokat, amelynek segítségével – a számonkérés során az esszé formájában kifejtendő és a teljes képzés tantárgyaiból – összeállított feladatlapot sikeresen ki tudják tölteni.
Az Esettanulmány egy írásbeli kifejtendő jellegű vizsgafeladat. Általában egy konkrét fuvarfeladathoz kapcsolódó és az általános szakmai ismereteket átfogó kérdéssorból áll. A fuvarfeladat megoldásánál, számításánál a részlépéseket is fel kell tüntetni. A kérdéssornál a vizsgázóknak a vizsgafeladatokat, esszé formájában kell kifejteni, egész mondatokban kell választ adni, tehát ez nem teszt.
A felkészülést csakis a képzésen lehet elsajátítani. Vizsgára csak azt lehet regisztrálni, aki részt vett a képzésen. Ez lehet tantermi képzés vagy on-line képzés (E-Titán, otthon tanulással). Az Esettanulmány vizsgára az árufuvarozó szakmai irányító képzés teljes tananyagát el kell sajátítani, hiszen az Esettanulmány vizsgára összeállított feladatlap a képzés tantárgyaiból összeállított feladatlap.
A képzés tantárgyai:
Az on-line képzés (E-Titán), egy otthontanulásos akkreditált rendszer.
Az E-Titán tananyag az Esettanulmányra és a fuvarfeladat kiszámolására, bemutatására, megértésére külön fejezetet szán. Az ehhez kapcsolatos fogalmak (fuvarköltség, biztosítási díj, export fuvardíj, visszfuvar, fuvarparitás…stb) a fuvarfeladat részletes bemutatása kapcsán válnak érthetővé.
A vizsga írásban történik, vagyis a vizsgázónak a feladatokat esszé formájában kell kifejteni a fenti 8 tantárgyhoz kapcsolódó elméleti ismeretanyagból.
Ezeket a feladatokat a (KAV) Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont által kiadott feladatlapokon kell elkészíteni.
Az esettanulmány kitöltésére fordítható idő 120 perc. Az elérhető maximális pontszám: 120. A vizsgázó megfelelt, ha az elért pontszám 60 vagy annál több.
Az Esettanulmány vizsgán jogszabálygyűjtemény és számológép használható. (A jogszabálygyűjteményt a Hatóság biztosítja minden vizsgázónak.)
Hatékonyan szervezett, magas oktatási színvonalat képviselő szakmai irányító tanfolyam – ez az, amit ajánlunk egyéni és céges jelentkezőknek egyaránt.