www.furedikepzes.hu
www.furedikepzes.huAz építőiparban és a raktározás-szállítás területén egyre nagyobb szükség van szakképzett targoncavezetőkre. Ezeknek a gépeknek a kezelése hatalmas felelősséggel jár, így nem meglepő, hogy a munkáltatók szinte kizárólag olyanokat alkalmaznak, akik rendelkeznek kellő tapasztalattal és a megfelelő képesítéssel. Leegyszerűsítve, targoncásként a targoncavezető tanfolyam elvégzése nélkül nem sok esélyünk lenne ilyen jellegű munkát végezni, hiszen ez a legkönyebb módja a tapasztalat és a jogosultság megszerzésének. Nézzük meg, hogy mi kell hozzá!
A targoncavezető tanfolyamot illetően történt egy fontos jogi változás. Mielőtt azonban belevágnánk, tisztázzunk egy dolgot: az előírások szerint csak az jogosult a targonca vezetésre, aki rendelkezik gépkezelő jogosítvánnyal. Régebben OKJ-s bizonyítvány és a sárga gépkezelő jogosítvány kellett a munkavállaláshoz. Ma már csak és kizárólag a gépkezelő jogosítvány szükséges. Változás történt a gépkezelő jogosítvány megszerzésének módjában is.
Korábban a gépkezelő jogosítvány megszerzése egy két lépcsős folyamat volt. Először is, szükség volt a Targoncavezető OKJ bizonyítványra (egy kék színű, keményfedeles bizonyítvány). Továbbá, kellett még egy mustár sárga színű gépkezelő jogosítvány is (abban az esetben, ha a KHEM rendelet által 33 gépcsoportba sorolt gépek egyikét kívántuk használni).
Igen ám, csakhogy a gépkezelő jogosítvány megszerzését az OKJ-s bizonyítvány meglétéhez kötötték. Vagyis, annak, aki targonca vezetéshez szeretett volna gépkezelő jogosítványt, előbb le kellett tennie az OKJ-s szakmai vizsgát.
Ma már azonban más a helyzet. A szakképzést átalakították, és megszüntették a kötelező OKJ képzéseket. Az új rendelet, amely a közúti közlekedési ágazatban használt gépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 54/2021. (XI. 5.) ITM rendelet, 5 gépkategóriában 82 gépcsoportba sorolja a gépeket.
Ez alapján ma már bármely gépre, így a targoncára is szerezhetünk gépkezelő jogosítványt egy önálló tanfolyam keretében. Más szóval, ma már az is részt vehet egy gépkezelő tanfolyamon, és szerezhet jogosítványt targoncára, akinek nincs “szakmai előélete”, vagyis nem rendelkezik Targoncavezető OKJ-s bizonyítvánnyal.
Targoncás jogosítványt a következő 5 gépcsoportból lehet szerezni:
Fontos, hogy a gépcsoporton belül nincs megjelölve a méret, súly és a meghajtás módja. Ma már nincs döntő szerepe annak, hogy az adott targonca 1,5 tonna vagy 6 tonna teherbírású, oldalvillás vagy homlokvillás, dízel, gáz vagy elektromos meghajtású, esetleg magasemelésű. Az sem számít külön, hogy telephelyen belül vagy telephelyen kívül használják az adott targoncát
A jogszabályok előírják, hogy csak az jogosult targonca vezetésre, aki rendelkezik a targoncákra érvényes gépkezelő jogosítvánnyal. Ehhez az előíráshoz a munkaadók is ragaszkodnak, ugyanis egyre sűrűbbé váltak a hatósági ellenőrzések, és a jogosulatlan munkavégzés komoly szankciókat vonhat maga után.
A jogi kötelezettségek mellett a targoncavezető tanfolyam elvégzése gyakorlati szempontból is hasznos. Az a targoncás, aki részt vett a tanfolyamon és megszerezte a jogosítványt, rendelkezik kellő tudással és tapasztalattal ahhoz, hogy képes legyen a biztonságos és hatékony munkavégzésre.
A targoncás gépkezelő jogosítvány megszerzése ma már viszonylag egyszerű. Ahogy fentebb is említettük, már nincs szükség külön OKJ-s vizsgára, elegendő mindössze a targoncavezető tanfolyam elvégzése. Ehhez semmiféle előképzettség nem kötelező. A képzésre történő jelentkezés feltételei csupán egy egészségügyi alkalmassági igazolás, és a hatósági vizsgát megelőző 15. napig betöltött 18. életév.
Ugyanakkor, ha valaki már rendelkezik az adott gépcsoporthoz (ez esetben a targoncákhoz) kapcsolódó OKJ szakképesítéssel, ne dobja el a meglévő bizonyítványát vagy jogosítványát! Az új képzési rendszer szerint a korábban megszerzett bizonyítványok, jogosítványok felmentést jelentenek az elméleti modulok alól.
A targoncavezető tanfolyam során tanulóknak a következő készségeket és képességeket kell elsajátítani, annak érdekében, hogy alkalmasak legyenek a szakszerű munkavégzésre:
Ha valaki a megfelelő jogosultság nélkül végez targoncás munkát, komoly büntetésekre számíthat. A leggyakoribb szankciók közé tartozik a pénzbírság, amelynek összege a szabálytalanság súlyosságától függően változhat. Ezen felül, ha baleset történik, a munkáltató és a munkavállaló is felelősségre vonható. Durvább helyzetekben akár súlyosabb jogi következményekkel is járhat, például kártérítési kötelezettségeket vagy akár büntető eljárást is vonhat maga után.
Az ilyen balesetek elkerülésének és megelőzésének érdekében igencsak megnőtt a hatósági ellenőrzések száma. Ha másért nem is, emiatt garantált, hogy a munkáltatók nem fognak kockáztatni, és kizárólag olyan targoncavezetőket alkalmaznak, akik elegendő szaktudással és érvényes gépkezelő jogosítvánnyal rendelkeznek.
A targoncás gépkezelő jogosítvány ára nagyjából 50.000 és 115.000 forint között mozog. A különböző árak attól függnek, hogy a résztvevő online, vagy tantermi képzésben szeretné végezni az elméleti modulokat. Az előképzettség is befolyásolja az árakat, hiszen ha mentesülünk bizonyos elméleti vagy gyakorlati részek alól, annál kevesebbet kell fizetni.
A tanfolyam ára tartalmazza a KAV (Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont) vizsgadíjait. A gépkezelő jogosítvány kiállításának díja 5.000 forint.
Ha valaki el szeretne végezni egy targoncavezető tanfolyamot, a következő lépéseket kell követnie. Először le kell adni egy kitöltött jelentkezési lapot, amit személyesen és emailben is meg lehet tenni. A jelentkezési laphoz csatoljuk az orvosi alkalmassági véleményt, és egy színes igazolványképet.
A képzés teljes időtartama alatt egészen a vizsgáig, kollégáink teljes körű támogatást nyújtanak a résztvevőknek, és folyamatosan tartják velük a kapcsolatot. Maga a képzés elméleti és gyakorlati – vagy csak gyakorlati – órákból áll, attól függően, hogy a résztvevő rendelkezik-e mentesítéssel.
Az elméleti oktatási rész ma már OTTHON is elvégezhető E-TITÁN elearning rendszerel. Ehhez csupán egy “okos” eszközre – számítógépre, laptopra, tabletre vagy telefonra – van szükség.
Az elméleti oktatási rész tartalmazza az általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismereteket (8 óra), az általános üzemeltetési és technológiai ismereteket (8 óra), és a szakirányú gépspecifikus ismereteket (8 óra gépcsoportonként). A gyakorlati rész a gépkezelési gyakorlatból és (3-5 óra gépcsoporttól függően) a munka- és balesetvédelmi ismeretekből (1 óra gépcsoportonként) épül fel.
A tanfolyam után egy elméleti és gyakorlati vizsgán kell részt venni. A sikeres vizsga végén – az OKJ-s képzési rendszer megszűnésével – ma már csak gépkezelő jogosítványt kapnak a vizsgázók! A jogosítványokat a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont (KAV) állítja ki a vizsgát követően kb. 2-3 héten belül.
Ha Ön is szeretne targoncás munkakörhöz szükséges gépkezelő jogosítványt szerezni, jelentkezzen az egyik képzésünkre. Nálunk, a Füredi Képző Kft.-nél nagy hangsúlyt fordítunk a személyes segítségnyújtásra és az őszinte kommunikációra. Igyekszünk mindent érthetően elmagyarázni, és segítünk elkerülni a munkaügyi büntetéseket. Ami pedig a képzéseket illeti, az elméleti részeket online is el lehet végezni, míg a tanfolyam díja részletfizetéssel is intézhető.
Naprakész információkért, és az újonnan induló tanfolyamainkról időben tájékozódhat. Ehhez nem kell mást tenni, mint feliratkozni a hírlevél listára. Így garantáltan nem marad le semmiről!